Schindler's List İzle - Türkçe Altyazılı (1993)

Schindler's List 8.6

Schindler’in Listesi, yapımcılığı Steven Spielberg ve Steven Zaillian tarafından paylaşılan 1993 yapımı Amerikan dram filmidir. Avusturalyalı yazar Thomas Kinnealy’nin Shindler’in Gemisi isimli romanından senaryolaştırılmıştır.


Filmde 2. Dünya Savaşı sırasında fabrikalarında binlerce Yahudiyi istihdam ederek Yahudi Soykırımı’ndan kurtaran Oscar Shindler’i izliyoruz.


Gerçekten de Oscar Shindler tarafından soykırımdan kurtarılan Yahudiler kendilerini hala Schindler Yahudileri (Schindlerjuden ) olarak tanımlamaktadır.


Schindler Yahudileri hakkında bir film için ilk fikirler 1963 gibi erken bir tarihte ortaya çıkmıştı. Schindlerjuden'den Poldek Pfefferberg, Schindler'in hikayesini anlatmayı hayatının misyonu haline getirdi. Pfefferberg, Steven Spielberg’e Shindler’in Gemisi kitabını gönderdiğinde Spielberg, Yahudi Soykırımı hakkında bir film yapmaya hazır olup olmadığından emin olmadığı için, önce projeyi birkaç yönetmene önerdi. Sonuç alamayınca 1993’de Polonya’nın Krakow kentinde çekimlere başladı.


72 gün süren çekimlerde Görüntü Yönetmeni Janusz Kamiński’nin önceliği “zamansızlık duygusu” yaratmak oldu. Ünlü kemancı Itzshak Perlman’ın müzikleri eşliğinde işlenen tema büyük başarıya ulaştı.


Galası 30 Kasım 1993 tarihinde Washington ABD'de yapılan film 15 Aralık 1993 tarihinde vizyona girdi. 22 milyon $ bütçe ile çekilen film, dünya çapında $ 322,000,000  gişe hasılatı elde etti.


En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlanmış Senaryo ve En İyi Orijinal Puan da dahil olmak üzere on iki Akademi Ödülü'ne aday gösterildi . Yedi BAFTA ve üç Altın Küre de dahil olmak üzere birçok ödül kazanan film, 2007 yılında, Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi 100 Amerikan filmi listesinde 8. sıraya yerleştirildi. Amerikan Kongre Kütüphanesi de filmi, korunması için Ulusal Film Siciline 2004 yılında dahil etti.

  • Yorumcu OleFilm Bugün

    Bu filme yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol! Buralar değerlenebilir..

Hemen Üye Ol

OleFilm – Kesintisiz HD Film İzle

OleFilm sizlere kesintisiz bir film izleme deneyimi sunmayı amaçlar. OleFilm ile reklamlara boğulmadan ve film izlemek için gereksiz sayfaları gezmeden, üyeliksiz, şartsız, koşulsuz film izle.

Gelişmiş video altyapısı ile donmadan ve kesilmeden istediğini filmi istediğiniz cihazdan rahatlıkla izleyebilirsiniz. İzlemek istediğiniz ve sitemizde yer almayan filmleri iletişim bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Film izlerken yaşadığınız aksaklıkları ve sitemize eklenmesini istediğiniz özellikleri de bize iletmekten çekinmeyin. Herkese iyi seyirler..

Telif Hakkında

Sitemiz yer sağlayıcı olarak hizmet etmektedir. Konuyla ilgili bilgi almak, yasa ve detaylar için iletişim sayfamıı ziyaret edebilirsiniz.