The Godfather İzle - Türkçe Altyazılı (1972)

The Godfather 9,2

1972'de yayınlanan ve 1969 yılında Mario Puzo'nun en çok satan romanından uyarlanan, yayınlanmasından bu yana bir başyapıt olarak kabul edilen Amerikan gangster filmi The Godfather yaratıcı sinematografisi, unutulmaz başarısı ve Marlon Brando ve Al Pacino gibi aktörlerin zirvedeki performanslarıyla, bir çok nesil için kalıcı bir kültürel mihenk taşı haline gelmiştir.


The Godfather 1940'lardaki bir New York Mafya ailesi olan Corleone ailesinin kurgusal dünyasında yer alıyor. Kızı Connie'nin (Talia Shire) düğün gününde aile reiisi, Godfather olarak da bilinen ve Marlon Brando tarafından canlandırılan, Don Vito Corleone'nin karanlık ofisinde açılıyor. Vito'nun kendini aile işlerinden geri çeken en küçük oğlu Michael Carleone (Al Pacino), İtalyan olmayan kız arkadaşı Kay (Diane Keaton) ile düğüne katılıyor. 
Michael Carleone’nin aile işlerinden uzak kalması mümkün olacak mıdır?


Yönetmen ve yazar Francis Ford Coppola, Puzo'nun yazdığı senaryo için Akademi Ödülü'nü paylaştı. Filmden diyalog - özellikle “reddedemeyeceği bir teklif yapacağım” satırı - ortak bir görüş kazandı ve filmden sahneler diğer filmlerde ve TV şovlarında sık sık alıntılandı. Nino Rota'nın yaptığı film müzikleri Akademi Ödülü'ne aday gösterildi, ancak müziğin bazı bölümlerinin orijinal olarak 1958 İtalyan filmi Fortunella için oluşturulduğu öğrenildikten sonra listeden çıkarıldı. The Godfather Robert Duvall’ı bir yıldız yaptı ve Marlon Brando'nun kariyerini canlandırdı. Ancak Marlon Brando, Amerikan film endüstrisini protesto etmek için performansı için kazandığı Oscar'ı reddetti. The Godfather, Ulusal Film Sicili (1990) için seçilen ikinci film grubundaydı ve 2002 yılında Ulusal Film Eleştirmenleri'nin 100 Temel Filminden biri olarak seçildi.

İyi seyirler.

Bunlar da var...

Shrek 7.8

Shrek

Animasyon Komedi Aile Macera Türkçe Altyazılı
Dumb and Dumber 7.3

Dumb and Dumber

Komedi Türkçe Altyazılı
Leon: The Professional 8.5

Leon: The Professional

Dram Aksiyon Suç Türkçe Altyazılı
It's a Wonderful Life 8.6

It's a Wonderful Life

Dram Aile Fantastik Türkçe Altyazılı
Bacurau 7,9

Bacurau

Macera Aksiyon Gizem Türkçe Altyazılı