The Godfather: Part II İzle - Türkçe Altyazılı (1974)

The Godfather: Part II 9,0

The Godfather Part II , Francis Ford Coppola tarafından üretilen ve yönetilen, Mario Puzo’nun 1969 yılında yazdığı aynı isimli romanından uyarlanan The Godfather serisinin ikinci filmidir. İlk filmden 2 yıl sonra 1974’te yayınlanmıştır. Al Pacino ve Robert De Niro'nun göz dolduran oyunculukları ile büyük beğeni oynadığı Amerikan suç filmi herkesin izlemesi gereken bir filmdir.


Filmde Carleone ailesinin yeni liderinin mücadelesini daha derinlemesine izliyoruz. 


İlk filmin başarısının ardından Paramount Pictures , aynı oyuncu ve mürettebatın geri dönmesiyle geliştirmeye başladı. Film üzerinde daha fazla kontrol sahibi olan Francis Ford Coppola, Vito Carleone’nin yükselişinin ve Michael Carleonenin düşüşünün hikayesini anlatmak için hem filmin hem devamını hem de ön planını yapmak istiyordu. 
Temel fotoğrafçılık Ekim 1973'te başladı ve Haziran 1974'te tamamlandı . Godfather Part II , 12 Aralık 1974'te New York'ta başladı ve 20 Aralık 1974'te ABD'de vizyona girdi. 13 milyon dolarlık bütçeyle dünya çapında 88 milyon dolar hasılat elde etti. 


Film Akademi Ödülleri'nde 11 dalda aday oldu. 47. Akademi Ödüllerinde İyi Film ödülü ile birlikte, Francis Ford Coppola’ya En İyi Yönetmen, Robert De Niro’ya En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu veFrancis Ford Coppola ile Mario Puzo’ya En İyi Uyarlama Senaryo ödüllerini kazandırmıştır. Bu ödüllerin yanında Al Pacino, BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı ve En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Hem Godfather Part II hem de selefi özellikle gangster filmleri türünde oldukça etkili filmler olmaya devam etmektedir. 


1997 yılında Amerikan Film Enstitüsü Amerikan film tarihinin 32-büyük filmi arasında gösterildi. ve bu konumunu 10 yıl boyunca korudu. Bazı eleştirmenler bu filmi The Godfather Part I'den daha başarılı bulmaktadır. Film Amerikan Kongre Kütüphanesi tarafından Ulusal Film Kayıt Defteri’nde "kültürel, tarihsel ya da estetik açıdan önemli film olarak 1993’te korumaya alınmıştır. 


Üçlemenin nihai film Baba III , 1990 yılında yayımlanmıştır. Herkesin en az bir kez izlemesi gerektiğini düşündüğümüz bu serinin ikinci filmini sizlerin beğenisine sunuyor, keyifli seyirler diliyoruz.

Bunlar da var...

Just Mercy 7.5

Just Mercy

Dram Suç Biyografi Türkçe Altyazılı
Sherlock Holmes 7.6

Sherlock Holmes

Macera Aksiyon Suç Türkçe Altyazılı
The Big Short 7.8

The Big Short

Dram Komedi Biyografi Türkçe Altyazılı
Bacurau 7,9

Bacurau

Macera Aksiyon Gizem Türkçe Altyazılı