Forrest Gump İzle - Türkçe Altyazılı (1994)

Forrest Gump 8.8

Forrest Gump, Eric Roth tarafından yazılan ve Robert Zemeckis tarafından yönetilen 1994 yapımı Amerikan komedi-drama filmidir. Filmin hikayesi 1986’da Winston Groom’un yazdığı romana dayanmaktadır.

Filmin yıldızları Tom Hanks, Sally Field, Gary Sinise, Robin Wright ve Mykelti Williamson’dur. Hikaye, Alabama’daki IQ’su düşük fakat çok kibar bir kişiliğe sahip Forrest Gump’ın hayatından birkaç on yılı işliyor. Bu yıllar Amerikan’ın 20. yüzyılda yaşadığı en tarihi olayların gerçekleştiği yıllardır. Bu olaylara farkında olmadan dahil olan Forrest Gump’ın gözünden 20. yüzyıl Amerikan tarihinin en önemli olaylarını izliyoruz.

Filmin çekimleri Gürcistan, Kuzey Carolina ve Güney Carolina’da gerçekleştirilmiştir. Forrest Gump’ı arşivlenmiş görüntülere yerleştirmek için dönemine göre oldukça ileri montaj teknikleri ve görsel efektler kullanılmıştır. Film müzikleri ilgili sahnede işlenen dönemi yansıtan şarkılar içermektedir.

ABD’de 6 Temmuz 1994’te yayınlanan film dünya çapında 677 milyon dolar gişe hasılatı elde ederek 1994’ün en yüksek hasılat yapan filmi oldu. Film müzikleri 12 milyondan fazla kopya sattı.

Akademi ödüllerinde En iyi film, En iyi yönetmen En iyi uyarlanmış senaryo, En iyi görsel efekt ve En iyi kurgu dallarında ödül kazandı.

Bunların dışında film hakkında kahramanın ve filmin siyasi sembolizmi ile ilgili çeşitli yorumlar yapılmıştır. Amerikan Kongre Kütüphanesi, 2011 yılında filmi "kültürel, tarihsel veya estetik açıdan önemli" olduğuna karar vererek Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Arşivi’nde korunması için seçmiştir.

Bunlar da var...

Green Book 8.2

Green Book

Dram Komedi Biyografi Türkçe Altyazılı
Seven Pounds 7.6

Seven Pounds

Dram Türkçe Altyazılı
Monsters, Inc. 8.0

Monsters, Inc.

Animasyon Komedi Macera Türkçe Altyazılı
Rocketman 7,4

Rocketman

Dram Biyografi Müzik Türkçe Altyazılı
Gladiator - Gladyatör 8.5

Gladiator - Gladyatör

Dram Macera Aksiyon Türkçe Altyazılı