12 Angry Men İzle - Türkçe Altyazılı (1957)

12 Angry Men 8.9

12 Angry Men, Sidney Lumet'in yönettiği, senaryosu Reginald Rose tarafından aynı isimli oyundan uyarlanan 1957 yapımı Amerikan mahkeme drama filmidir.

Bu mahkeme salonu draması, 18 yaşındaki bir sanığın makul bir şüphe temelinde mahkumiyetine veya beraatine karar verecek olan 12 erkekten oluşan jürinin hikayesini anlatıyor ve izleyiciyi jüri üyelerinin ahlaklarını ve değerlerini sorgulamaya zorluyor.

12 Angry Men, 12 kişilik erkek grubunun kişilikleri sebebiyle sürekli artan tartışma yoğunluğu ve çatışmasını izlerken, jürinin suçluluğa ya da masumiyete karar vermede ne kadar rasyonel davrandığı, çoğunluğa uyma, kanuna güven, geçmişle hesaplaşma, yabancı düşmanlığı gibi kavramların jürinin kararını ne şekilde etkilediğini, karara varmak için kullanılan konsensüs oluşturma tekniklerini ve bu süreçte karşılaştıkları zorlukları araştırıyor, bir diğer yandan da kişinin değişim sağlamak için sahip olduğu gücü sorguluyor.

Filmin sonuna kadar jüri üyeleri sadece sayı ile tanımlanır. Sadece filmin sonundaki küçük bir dialogda jüri üyelerinin isimleri geçer. 12 Angry Men, izleyicileri jüri üyelerinin kişiliğini, deneyimlerini ve eylemlerini gözlemleyerek kendi öz imgelerini değerlendirmeye zorlar. Film, üç dakikası dışında tüm filmin yer aldığı tek bir setin kullanımı açısından da oldukça dikkat çekicidir.

2007 yılında film, Amerikan Kongre Kütüphanesi tarafından Ulusal Film Sicili için "kültürel, tarihsel veya estetik açıdan önemli" olarak seçilmiş ve korumaya alınmıştır. Ayrıca Amerikan Film Enstitüsü tarafından en iyi ikinci mahkeme draması olarak seçilmiştir.

IMDB’de üst sıralardaki haklı yerini yıllardır koruyan bu filmi sizlere reklamsız ve altyazılı olarak HD kalitede sunuyor, iyi seyirler diliyoruz.

Bunlar da var...

Make Us Dream 8.1

Make Us Dream

Biyografi Belgesel Spor Türkçe Altyazılı
Leon: The Professional 8.5

Leon: The Professional

Dram Aksiyon Suç Türkçe Altyazılı
Porco Rosso 7.8

Porco Rosso

Animasyon Komedi Macera Türkçe Altyazılı
Moana 7.6

Moana

Animasyon Aile Macera Türkçe Altyazılı